AKCE: 16.3.2017, 0:00

Muzejně-výstavnické sympozium: Jak vystavit Venuši (16.3. 2017)

Jaká jsou aktuální témata a možnosti prezentace archeologických sbírek? Jak pracovat s osvětlením prostorů a designem vitrín? Odpovědi nejen na tyto otázky přinese celodenní muzejně-výstavnické sympozium věnované prezentaci nejstaršího umění, jehož královnou je Věstonická venuše.
Muzejně-výstavnické sympozium: Jak vystavit Venuši (16.3. 2017)
Datum konání: 16.3.2017, 0:00
Místo konání: Uměleckoprůmyslové muzeum, Brno

Součástí bude také představení semestrálního úkolu "Etuje pro Venuši" Ateliéru produktového designu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, jehož výsledky jsou vystavené na ochozu Uměleckoprůmyslového muzea. Pro tento výstavní projekt dostali studenti za úkol vytvořit speciální schránku pro Věstonickou venuši, která by splňovala muzejní a prezervační požadavky a zároveň byla zajímavá z estetického hlediska.

Sympozium, které Moravská galerie pořádá společně s Moravským zemským muzeem, otevře diskuzi nad stavem a prezentací tuzemských archeologických sbírek. Setkání je určené především odbornému publiku - designérům, architektům, teoretikům a historikům umění, muzeologům, restaurátorům a studentům spřízněných oborů.

Sympozium bude rozděleno do dvou částí - první bude věnována Věstonické venuši, sbírkám Moravského zemského muzea a způsobu jejich prezentace. Druhá část se zaměří na problémy spjaté s návrhy a realizacemi výstavních systémů.

Program sympozia

13:00 Neformální setkání před zahájením sympozia v Mendelaniu na Mendlově náměstí, komentovaná prohlídka nové interaktivní expozice v historickém objektu

15:00–16:15 První část

doc. PhDr. Martin Oliva, Ph.D., DSc. - historie a význam Věstonické venuše

Mgr. Martina Galetovál Ph.D. - ikoničnost a symbolika Věstonické venuše dříve a dnes

Mgr. Petr Kostrhun - Pavilon Anthropos a potenciální obměna prezentace jeho sbírek

16:30–18:00 Druhá část

Bc. Klára Peloušková - způsoby a možnosti prezentace sbírek ve světě

Tomáš Kulík (LOTECH design) - praktická hlediska při vytváření výstavních systémů

Adrian Peach - výstavnictví v Neues Muzeu v Berlíně (simultánní překlad příspěvků do češtiny)

prog. Mgr.A. Michal Froněk, prof Mgr.A. Jan Němeček - zhodnocení výsledků zadání klauzurních prací na VŠUP, prezentace studentů

Sympozium se koná v Uměleckoprůmyslovém muzeu na adrese Husova 14. Brno.

(Zdroj: http://www.moravska-galerie.cz/moravska-galerie/vystavy-a-program/doprovodne-akce/aktualni-akce/2017/zima/jak-vystavit-venusi.aspx)