AKCE: 17.9.2014, 0:00

Kroniky jako historický pramen. Kolokvium k sedmistému výročí úmrtí Oty Durynského

V roce 2014 uplyne 700 let od úmrtí prvního autora Zbraslavské kroniky – Oty Durynského. Toto výročí inspirovalo ke svolání kolokvia, v rámci kterého by se jeho účastnici měli zamyslet nad rolí a významem kronik jako historického pramene pro poznání a pochopení historických událostí. 17. září 2014
Datum konání: 17.9.2014, 0:00
Místo konání: Zbraslavský zámek (bývalý cisterciácký klášter), Zbraslav – Praha 5

Stranou by přitom neměla zůstat ani kronikářská díla moderní doby. Cílem kolokvia je zejména diskuse o práci historika s obsahem i formou kronik dochovaných napříč staletími, především z českého a moravského prostředí, a o možnostech rekonstrukce způsobu myšlení autorů kronik, jejich záměrů, politických i společenských názorů, předloh, z nichž čerpali, a o dekódování dobových frází (klišé, topoi), do nichž svá vyprávění často ukrývali. Obsahem diskuse by naopak neměl být popis historických událostí zachycených v kronikách, pokud se významotvorně nedotýká autora díla a jeho nahlížení historie. Není nutné se bránit paralelám s evropskými kronikářskými díly.

Tématické okruhy:

• Historik a kronika (k možnostem věrné interpretace průběhu historických událostí na základě narativu kroniky)
  • Kronikáři, jejich svět, zdroje a informátoři
  • Kronikář a jeho publikum (šíření díla, jeho recepce v mladší době apod.)
  • Kronikáři v moderní době – obraz života obce / města / podniku / komunity v konfrontaci s moderní historiografií (např. vliv obce na obraz popisovaných událostí)
  • České a moravské kronikářství v evropském kontextu

Pořadatelé

Jednacím jazykem konference je čeština

Délka příspěvku: maximálně 20 minut

Přijímány budou také příspěvky do posterové sekce

Příspěvky budou publikovány v samostatné recenzované publikaci

Přípravný výbor konference si vyhrazuje právo odmítnout příspěvek nebo jej přijmout jen jako poster nebo pouze k písemné publikaci.

Příspěvky ohlašujte elektronicky do 31. 3. 2014 na adrese: kroniky@soapraha.cz

Přihlášku k účasti na kolokviu a veškeré dotazy směrujte na adresu:

• kroniky@soapraha.cz

písemně: