AKCE: 7. 1. 2021, 17:00–18:00

Online diskuse Mezi pamětí a dějinami: 20. století z pohledu současného muzejnictví

Diskuze na téma vystavování dějin 20. století za účasti českých historiků a muzejníků.

@vaclavhavel.cz
Datum konání: 7. 1. 2021, 17:00–18:00

20. století je se svými četnými přesahy do současnosti plodný, ale těžko uchopitelný objekt zájmu. Muzejní instituce, jejichž role spočívá mimo jiné v reflexi kolektivní minulosti, představují v symbolické rovině významného zprostředkovatele tohoto společenského dialogu. Jaké cíle by si muzeum mělo při reprezentaci 20. století ve výstavní praxi klást? Mělo by návštěvníkovi předložit uzavřený dějinný výklad nebo pracovat s mnohoznačností historické zkušenosti? Kudy prochází hranice mezi pamětí a dějinami?

Nejen o těchto otázkách přijdou do Knihovny Václava Havla debatovat politoložka a muzejní kurátorka Jitka Gelnarová (Národní muzeum), muzeolog Jakub Jareš (Ústav pro studium totalitních režimů) a historik, člen správní rady Muzea paměti XX. století Mikuláš Pešta. Debatu bude moderovat Adéla Gjuričová (ÚSD AV ČR).

Diskuse se koná 7. ledna v 17.00 hodin, je přístupná online na stránkách Knihovny Václava Havla nebo na její facebookovém profilu.

Více informací zde.

Zdroj: vaclavhavel.cz