Publikováno: 6. 1. 2011

Museums and the Web 2010

Museums and the Web hostí střídavě velká města v Kanadě a USA, letos padl los na Denver v Coloradu, který po čtyři dubnové dny obsadili muzejníci z celého světa. První den konference byl určen tematickým seminářům, po následující dva dny bylo možné vybírat z příspěvků, které tvořily tři současně běžící panely, poslední den konference byl vyhrazen vyhlášení cen „Best of the web award“ a komerčním prezentacím aplikací a systémů. Součástí programu byla i návštěva muzeí a galerií v Denveru. Konkrétně se jednalo o Denver Art Muzeum a Denver Museum of Nature and Science.
Z velkého množství prezentovaných projektů zaujal ten holandský s názvem Van Gogh’s Letters z amsterdamského Muzea Van Gogha. Muzeum na podzim 2009 uspořádalo velkou výstavu Van Goghových dopisů. Ta byla veřejnosti prezentována kromě klasických způsobů také prostřednictvím blogu, iPhone aplikace a on-line prezentace vystavovaných dopisů. Výstava měla obrovský ohlas a návštěvnost se oproti podobným výstavám v minulosti dvojnásobně zvýšila.
Projekt s názvem Map your memories, vzešel z dílny Free Library of Philadephia. Webové stránky představují prostřednictvím dobových fotografií vzhled města Philadephia na konci 19. a v první polovině 20. století. Každá fotografie je propojena s mapou a odkazem na službu Google Earth, což umožňuje návštěvníkovi porovnat fotografii s dnešním vzhledem dokumentovaného místa.
Poslední den konference byly vyhlášeny ceny za nejlepší webové stránky. Ty byly rozdávány v kategoriích: vzdělání, výstava, inovativní nebo experimentální projekt, dlouhodobý projekt, profesionální muzea, podcast (Audio/Video), výzkum, sociální sítě, cena účastníků konference a cena pro malý projekt. Ze všech těchto kategorií vzešel celkový vítěz, kterým se stal projekt ArtBabble z Indianapolis Museum of Art.Jméno projektu je možné přeložit jako Tlachání o umění. Webovou stránku projektu tvoří videa o umění z nejrůznějších institucí. S jistou nadsázkou by se dalo označit jako Youtube pro muzea a galerie.

Kateřina Musílková

Autor: emuzeum Sekce: Tisk Poslat článek Sdílet článek