Publikováno: 29. 3. 2013

Neziskový projekt Památky a lidová architektura ČR

Dlouhodobý neziskový projekt je pravidelně zpracovávaný za účelem průběžného rozšiřování a prohlubování obecného i odborného povědomí, znalostí o památkách lidového stavitelství Čech, Moravy a Slezska a všeho, co s nimi souvisí.

Portál Památky a lidová architektura České republiky

Pět tematických okruhů informací pro pracovníky muzeí a galerií věnujících se problematice lidového stavitelství a lidové kultuře. Informace pro muzea spravující památky lidového stavitelství, muzea v přírodě.

• Úvodní a nejstarší část je věnována historickému vývoji vesnických sídel a lidových staveb, přičemž zahrnuje rovněž stavební konstrukce vytvořené za použití místního materiálu.
  • Druhá část popisuje hlavní regiony lidové architektury a kromě domových typů včetně dobových forem zahrnuje další regionální stavby, které odrážejí specifické formy obživy a hospodaření závislého na místních přírodních podmínkách.
  • Ve třetí části je pozornost věnována ochraně památek ilustrované na seznamu památkových rezervací, zón i jednotlivých památek lidového stavitelství. Uveden je rovněž přehled našich muzeí v přírodě, pro které se vžil ne zcela správně užívaný název skanzeny.
  • Čtvrtá část se věnuje opravám lidových staveb a rovněž územnímu rozvoji venkova, s čímž ostatně úzce souvisí i problematika nových staveb na vesnici.
  • Později přidaný pátý okruh soustředí společná témata, jmenovitě rejstřík místních jmen, fotogalerii a encyklopedii lidové architektury, jejímiž autory jsou Václav Frolec a Josef Vařeka.

Portál Památky a lidová architektura v ČR zde

Památky a lidová architektura v ČR na Facebooku zde

Památky a lidová architektura v ČR na twitteru zde

Autor: emuzeum Sekce: Tisk Poslat článek Sdílet článek