Publikováno: 2. 10. 2017

Aplikace Smartify přináší odlišnou dimenzi přístupu k informacím

Britská startupová firma Smartify, ve spolupráci s více než 30 světovými muzei, přichází se stejnojmennou rozpoznávací aplikací, která návštěvníkům muzeí, galerií a dalších uměleckých institucí otevře novou cestu k informacím.

Jak již bylo zmíněno výše, Smartify je založena na rozpoznávání obrazů, které uživatel aplikace pořídí pomocí svého mobilního zařízení. Aplikace byla poprvé uvedena do provozu na jaře tohoto roku ve spolupráci se čtyřmi partnerskými institucemi, zahrnujícími Metropolitní muzeum v New Yorku a Rijksmuseum v Amsterdamu. Firma v prvotní vlně zaznamenala úspěch a dnes činí seznam jejích partnerů více než 30 světových institucí. 

Aplikace má svým uživatelům zpříjemnit návštěvu institucí a také jim zajistit přístup k podrobnějším informacím, které jim nejsou při návštěvě zpravidla dostupné. Aplikace uživatelům nabídne digitální zápis každého vloženého díla včetně základních informací o díle. Dostupné jim budou také obsáhlé informativní texty, biografie autorů či odkazy k souvisejícím článkům. Uživatelé si poté mohou své oblíbené příspěvky uložit do playlistu a vytvořit si virtuální kolekci, ke které budou mít přístup i offline; firma se v tomto ohledu inspirovala aplikací Spotify. 

Dle slov spoluzakladatelky aplikace Anny Loweové nemá služba konkurovat fyzické návštěvě institucí, ale doplňovat ji, neboť na internetu je možné nalézt mnohem více informací než na informačních tabulích v muzeích či galeriích. Smartify za pomoci dotací od Britské vlády a Evropské unie usiluje o vytvoření globální platformy pro instituce, které nemají finanční prostředky pro vývoj a údržbu vlastních aplikací. Základní služba je tudíž bezplatná, ale partnerské instituce si mohou zakoupit odlišné a obsáhlejší verze služby; členský poplatek může činit až £ 7 000 za rok. 

Aplikace je dostupná pro iOS a androidy; více informací o aplikaci se můžete dozvědět zde

 

Zdroj: http://theartnewspaper.com/news/new-app-invites-art-lovers-to-'build-a-playlist-across-museums'