Publikováno: 7. 6. 2024

Kultura stále nedosahuje na předpandemická čísla

Národní informační a poradenské středisko pro kulturu NIPOS zveřejnilo Výsledky účtu kultury za rok 2022.

Kultura stále nedosahuje na předpandemická čísla

I přesto, že v roce 2022 došlo ke značnému oživení návštěvnosti kulturních zařízení s meziročním nárůstem o 62 %, stále šlo o pouze 79 % úrovně návštěvnosti roku 2019. Celkový hospodářský výsledek kulturních organizací rok 2019 sice nominálně překonal, po započtení výše inflace ale reálně poklesl o 2 %. Průměrná mzda v kultuře se v roce 2022 pohybovala okolo 38,2 tis. Kč a dlouhodobě se drží pod celostátním průměrem.

Celková návštěvnost kulturních zařízení v přepočtu na jednoho obyvatele dosáhla v roce 2022 přibližně 7,3 návštěv. Největší podíl na sledované návštěvnosti měly knihovny (1,7 návštěv na obyvatele), kina (1,3 návštěv na obyvatele) a památky (1,2 návštěv na obyvatele). Návštěvnost však stále nedosahuje úrovně předpandemického roku 2019, ve kterém na jednoho obyvatele připadlo přibližně 9,3 návštěv kulturních zařízení. „Ve srovnání s rokem 2021 návštěvnost kulturních zařízení na jednoho obyvatele v roce 2022 výrazně vzrostla, a to nejvíce v oblasti divadel, konkrétně o 114 %, kulturních domů o 93 % a kinosálů o 79 %,“ říká Lenka Kárászová z odboru statistik rozvoje společnosti Českého statistického úřadu. Návštěvnost je sledována v domácím pojetí a její úroveň ovlivňuje ve velké míře také zahraniční cestovní ruch.

Výsledky účtu kultury za rok 2022

Celý článek zde.