Publikováno: 13. 7. 2022

Interdisciplinární provenienční výzkum lidských pozůstatků z koloniálních kontextů

Metodická publikace Německého výboru ICOM se zabývá kontroverzní otázkou lidských pozůstatků ve sbírkách muzeí nebo univerzit.

Německý výbor ICOM, Německé muzeum dějin lékařství v Berlíně a Německé centrum ztracených kulturních statků letos vydaly novou metodiku, která se věnuje kontroverzní otázce provenience a zacházení s lidskými ostatky ve sbírkách muzeí a univerzit. Pracovní pomůcka nabízí praktický úvod do provenienčního výzkumu lidských pozůstatků z koloniálních kontextů. Zaměřuje se na německé instituce s přílohou o situaci v Rakousku. Pracovní pomůcka se týká biologicko-antropologických, anatomických a lékařsko-historických sbírek lidských pozůstatků především na univerzitách a v muzeích. V popředí stojí interdisciplinarita a interakce metod. Publikace obsahuje podrobné informace o historických a antropologicko-vědeckých metodách provenienčního výzkumu a také o dokumentaci výsledků výzkumu. Diskutovány jsou také transkulturní a nadnárodní dimenze výzkumu provenience.

Publikace v německém jazyce je volně ke stažení.

Interdisziplinäre Provenienzforschung zu menschlichen Überresten aus kolonialen Kontexten (pdf, 102 stran)

Více informací zde.

Zdroj: uni-heidelberg.de