Publikováno: 10. 6. 2022

Rozpočet ministerstva kultury se má v příštím roce snížit téměř o miliardu

V roce 2023 by mělo ministerstvo kultury hospodařit s výdaji 14,32 miliardy (letošní rozpočet – 15,24 mld.). Vyplývá to z předběžného pracovního návrhu ministerstva financí. Dokument k přípravě státního rozpočtu na rok 2023 minulý týden projednala vláda.

@ctk.cz

Tiskový mluvčí ministra kultury Martina Baxy uvedl, že se jedná o pracovní rámec příjmů a výdajů státního rozpočtu na rok 2023. „Ministerstvo kultury do 31. července zpracuje návrh své kapitoly, kterou předloží ministeserstvu financí. Následně bude návrh projednán během srpna na úrovni ministra financí. Nejde tedy o finální částku.“ Vláda přitom v programovém prohlášení slíbila, že se chce blížit k tomu, aby na kulturu šlo jedno procento ze státního rozpočtu. V rozpočtu na letošek by tak výdaje ministerstva musely činit 18,9 miliardy korun, v příštím roce by to muselo být 19,8 miliardy korun. Pokud by stát chtěl poslat jedno procento na kulturu bez výdajů na církve, rozpočet by byl ještě výrazně vyšší.

Pořád platí závazek, že budeme směřovat k jednomu procentu výdajů na kulturu ze státního rozpočtu,“ zopakoval Baxa minulý měsíc v rozhovoru pro Aktuálně.cz. Zároveň ale přiznal, že za prvního půl roku ve funkci už v rozpočtu ministerstva kultury škrtnul 0,9 miliardy korun.

Zdroj: ČTK; aktualne.cz