Publikováno: 16. 2. 2022

Podcasty českých muzeí a galerií

Jaké podcasty nabízejí česká muzea a galerie? Přinášíme vám výběr ze současné nabídky.

@commons.wikimedia.org

Poslouchání podcastů se v posledních letech stalo jedním z fenoménů digitální revoluce v médiích. Historie tohoto pojmu je spojena s nástupem přenosných mp3 přehrávačů, a tím i diskusí o příštím rozvoji tehdy ještě „amaterského rádia“. Pročež vlastní pojem vychází z kombinace anglických slov „broadcasting“ (vysílání) a „iPod“, tj. přenosného mp3 přehrávače od firmy Apple, který byl uveden do prodeje v roce 2001. V současnosti podle Apple Podcasts Statistics existuje více než 2,4 milionu podcastů a jejich počet stále roste.

Ani muzea a další kulturní instituce, včetně těch tradičních, nechtějí zůstat pozadu. Stále častěji tak využívají tento žánr k prezentaci své činnosti a ke zvyšování své přístupnosti vůči veřejnosti, zejména pak mladším generacím, pro něž je digitální obsah kruciální.

Z českých muzeí a galerií si nyní můžete poslechnout například tyto podcasty:

Podcast – Hovory z Kuksu Českého farmaceutického muzea Kuks

Podcast Centra tradičních technologií Příbor

Podcast Domu umění města Brna

Podcast Galerie hlavního města Prahy

Podcast Hidden Galerry

Podcast Horácké galerie v Novém Městě na Moravě

Podcast Mětského muzea Česká Třebová

Podcast Muzea paměti XX. století

Podcast Muzea Těšínska

Podcast Muzea umění Olomouc

Podcast Národního zemědělského muzea

Podcast Regionálního muzea K. A. Polánka v Žatci

Podcast Retromuzea Brno

Podcast Tajemství Národního muzea

Podcasty Muzea romské kultury

Vedle toho je třeba zmínit také:

Podcast 3kurátorky

Podcast on-line magazínu Artalk Továrna na kulturu

Publikováno: 28. 4. 2022

Německojazyčné muzejní podcasty

On-line magazín Musermeku nabízí stále aktuální přehled muzejních podcastů z Německa, Rakouska, Švýcarska i Jižního Tirolska.