Publikováno: 12. 5. 2022

Výšivková tiskátka: (Ne)známý poklad ze Šlapanic

Virtuální výstava studentů Ústavu archeologie a muzeologie Brno ve spolupráci s Muzeem ve Šlapanicích.

Výšivková tiskátka: (Ne)známý poklad ze Šlapanic

Studenti muzeologie na Ústavu archeologie a muzeologie Filozofické fakulty Masarykovy univerzity Brno v rámci předmětu Výstavní projekt I. připravili virtuální výstavu. Výstava vznikla ve spolupráci s Muzeem ve Šlapanicích, pobočkou Muzea Brněnska, a věnuje se výšivkovým tiskátkám ze sbírek muzea. Tiskátka se používala při vytváření vzorů pro plné i dírkové vyšívání a obzvlášť oblíbená byla na přelomu 19. a 20. století. Ve šlapanickém muzeu pečují o více než čtyři tisíce kusů těchto raznic. Studenti se při přípravě výstavy zaměřili zejména na technologický postup využití tiskátek, ale i na jejich výrobu či ukládání.

Výstava je dostupná na platfromě INDIHU. Je doprovázená zvukovým komentářem ve formě rozhovoru babičky a její vnučky, který je také k dispozici samostatně ke stažení.

Výstava bude ke shlédnutí do 21. září 2022.

Více o výstavě zde.

Zdroj: slapanice.muzeumbrnenska.cz