Publikováno: 11. 7. 2022

Virtuální výstavy Domu jidiš kultury v Paříži

Dům jidiš kultury (Maison de la culture yiddish) v Paříži nabízí možnost nahlédnout do světa (nejen) literatury psané jazykem jidiš.

Virtuální výstavy Domu jidiš kultury v Paříži

Dům jidiš kultury (Maison de la culture yiddish) je kulturní instituce v Paříži, která byla založena v roce 2003. Jejím úkolem je poskytovat jazykové kursy jidiš, organizovat kulturní akce a pečovat o rozsáhlou sbírku knih psaných v jazyku, kterým až do druhé světové války hovořila většina východoevropských Židů.

Instituce na svých webových stránkách kromě jiného nabízí i řadu zajímavých virtuálních výstav, které zájemce zasvětí do literatury psané jazykem jidiš a jejich tvůrců ze všech koutů Evropy. Virtuální výstavy jsou k dispozici ve francouzštině a v jidiš, obsahují digitalizované verze dokumentů, písemností a uměleckých díl ze sbírek Domu jidiš kultury.

Nejnovější online výstava s názvem Naděje a strach: Jidiš literatura v Sovětském svazu byla zpřístupněna u příležitosti 70. výročí popravy třinácti členů Židovského antifašistického výboru, mezi nimiž bylo šest hlavních osobností jidiš kultury v SSSR: spisovatelé Dovid Bergelson, Itsik Fefer, Dovid Hofshteyn, Leyb Kvitko a Perets Markish, stejně jako herec Binyomin Zuskin. Výstava jako pocta obětem sleduje kontext této popravy a ohlíží se za historií sovětské kultury jidiš od roku 1917 do roku 1952.

Zdroj: yiddish.paris