Publikováno: 9. 1. 2023

Virtuální muzeum plastového odpadu v oceánech

Virtuální muzeum Archeoplastica vystavuje plastové obaly staré desítky let, nalezené ve světových oceánech.

Virtuální muzeum plastového odpadu v oceánech

Virtuální muzeum Archeoplastica má za cíl prezentovat nezničitelnost a dlouhou dobu přirozeného rozkladu plastového odpadu v oceánech a mořích a podnítit tak diskuzi o používání a recyklaci plastových produktů. Muzeum bylo založeno italským odborníkem na problematiku životního prostředí Enzem Sumou, podnětem k založení muzea bylo podle jeho slov nalezení plastové láhve opalovacího mléka z konce 60. let v téměř neporušeném stavu. To ho přimělo zamyslet se nad hrozbou plastového odpadu a jeho zbavování se ve světových oceánech.

Muzeum aktuálně vystavuje kolem 500 plastových obalů a jiných produktů, vyrobených v 60. až 80. letech 20. století. Muzeum je vypůjčuje do škol a vystavuje je formou příležitostných krátkodobých výstav, nedávno byly součástí výstavy Planet or Plastic? v muzeu Teatro Margherita v italském Bari. Nyní jsou předměty v digitální 3D podobě dostupné i ve virtuálním muzeu. Tam jsou roztříděny podle desetiletí původu, u každého předmětu je uvedeno místo nalezení, vlastník a popis stavu, ve kterém byl nalezen. Poslední uvedená informace má právě poukázat na velmi dobrý stav plastových výrobků, které podle dobových informací jejich výrobců měly již podléhat rozkladu.

Stěžejní pro muzeum ale i tak zůstává edukační oblast. „Pro řadu dětí jsou tyto předměty stejně staré jako jejich rodiče nebo prarodiče. Jsou spíše archeologickými nálezy než odpadky,“ uvádí Suma.

Digitální muzeum Archeoplastica

Více informací v článku zde.

Zdroj: blooloop.com