Publikováno: 4. 10. 2021

Muzeum dějin polských Židů POLIN

Varšavské muzeum POLIN nabízí řadu virtuálních výstav, díky nimž se lze více seznámit s dějinami Židovek a Židů ve Varšavě a Polsku.

© polin.pl

Varšavské muzeum POLIN je jednou z předních kulturně-vzdělávacích a muzejních institucí v Polsku. Nachází se ve Varšavě ve čtvrti Muranów, jejíž historie je nejpozději od 19. století nedílně spjata s židovskou kulturou. Čtvrť pak byla za 2. světové války součástí varšavského židovského ghetta a jádrem židovského protinacistického povstání na jaře 1943. Hlavní budova muzea byla navržena finským architektem Rainerem Mahlamäkim, který se nechal inspirovat rozestoupeným Rudým mořem z biblického exodu Židů z Egypta. Stavba získala řadu prestižních architektonických cen, přičemž vlastní muzeum obdrželo ocenění „Evropské muzeum roku 2016“ (EMYA).

POLIN se významnou měrou podílí na kulturním a osvětovém životě Varšavy, přičemž kromě rozsáhlé výstavy zaujímající více než 4 tisíce m2, organizuje také řadu vzdělávacích projektů a mimoškolních aktivit. Pro zájemce v zahraničí je dostupná série virtuálních prohlídek, nabízejících vhled do hrdinských i tragických osudů z dějin nejen varšavských Židů.

Odkaz na virtuální prohlídky (English)

Odkaz na hlavní stránky muzea (English)

Zdroj: polin.pl