Publikováno: 8. 8. 2022

Virtuální depozitář Vlastivědného muzea v Šumperku

Vlastivědné muzeum v Šumperku nabízí virtuální galerii 3D modelů svých sbírkových předmětů.

Virtuální depozitář Vlastivědného muzea v Šumperku

Vlastivědné muzeum v Šumperku již několik let nabízí uživatelům možnost prohlédnout si 3D modely předmětů se sbírek svých pěti objektů v Šumperku, Úsově, Zábřehu, Mohlenici a Lošticích. Projekt, zahájen v roce 2016, byl jedním z prvních svého druhu v České republice a mimořádného významu nabyl zejména v souvislosti s covidovou pandemií, která uzavřela muzea a jednou z nejčastějších forem jejich komunikace s veřejností byla právě digitalizace sbírkových předmětů. 

Virtuální exponáty jsou k nalezení na portálu 3dsbirky.cz. Některé z nich jsou zpracované 3D technikou, jiné si lze prohlédnout pomocí 360° rotace. K digitalizaci byly vybírány zajímavé předměty napříč všemi sbírkami. Virtuální muzeum využít běžní návštěvníci i odborníci, u jeho tvorby se ale nezapomínalo i na zájemce se specifickými potřebami a omezeními - zejména jelikož plně bezbariérový přístup je aktuálně umožněn pouze do pobočky muzea v Zábřehu.

Pro šumperské muzeum se nejedná o jedinou oblast využití moderních technologií; lze také absolvovat panoramatické prohlídky několika expozic a archeologickou expozici doplňují exponáty vytištěné na 3D tiskárně.  

Databáze 3D modelů sbírek Vlastivědného muzea v Šumperku

Prezentace Digitalizace sbírkových předmětů včetně jejich 3D prezentace (.ppt)

Celý článek zde.

Zdroj: olomoucka.drbna.cz; muzeum-sumperk.cz