Publikováno: 4. 7. 2022

Muzeum antikoncepce a potratů

Vídeňské muzeum má za cíl prezentovat dějiny i současnost i dnes kontroverzních témat antikoncepce a umělého přerušení těhotenství.

Muzeum antikoncepce a potratů

Muzeum antikoncepce a potratů (Museum für Verhütung und Schwangerschaftsabbruch) vzniklo v roce 2003 ve Vídni z iniciativy uznávaného gynekologa Christiana Fialy, který působil v řadě afrických a asijských zemí. Jeho cílem bylo vzdělávání široké veřejnosti o spolehlivých formách zabránění početí a bezpečných způsobech přerušení těhotenství na celém světě. Muzeum ve svých sbírkách i expozici dokumentuje kulturní dějiny plánovaného rodičovství formou antikoncepce a umělého přerušení těhotenství, vztah mezi sexualitou a plodností a to, jak se po staletí lidé snažili toto spojení přerušit. Muzeum má nyní ve svých sbírkách kolem 2000 předmětů, jeho součástí je také knihovna čítající více než 3000 dobových publikací, z nichž řada je jinak jen těžce dostupná.

Kromě expozice a edukačních prostor na vídeňském Mariahilfer Gürtel je muzeum k dispozici i v online verzi. Výstavní prostory muzea si zájemci mohou prohlédnout virtuálně formou 360° panoramatu s možností přiblížení exponátů a textových panelů. Ke stažení je také audio průvodce v německém a anglickém jazyce a jeho textový přepis. Výběr se sbírkových předmětů reprezentující jednotlivá témata a druhy antikoncepce a prostředků k vyvolání interrupce je také ke shlédnutí online včetně popisků a doplňujícího textového doprovodu. Muzeum pořádá na objednání kromě fyzických komentovaných prohlídek i virtuální komentované prohlídky pro školy i individuální zájemce.

Oficiální stránky muzea

Muzeum má také svůj kanál na platformě YouTube, kde zveřejňuje edukační videa nebo záznamy z proběhlých akcí.

Zdroj: muvs.org