Publikováno: 7. 6. 2022

Japonské umění ve Virtuální galerii Jiřího Karáska ze Lvovic

Virtuální galerie Jiřího Karáska ze Lvovic byla rozšířena o řadu díl ze sbírky japonského umění z 18. až počátku 20. století.

Japonské umění ve Virtuální galerii Jiřího Karáska ze Lvovic

Výstava Virtuální galerie Jiřího Karáska ze Lvovic, kterou spravuje Památník národního písemnictví, byla nově rozšířena o vybraná díla ze sbírky japonského umění z 18. až počátku 20. století. Vedle několika ilustrovaných alb, jejichž autory jsou Nishikawa Sukenobu a Ōoka Shunboku, jsou zde zastoupeni autoři dřevořezů Katsushika Hokusai, Utagawa Kuniyoshi, Utagawa Kunisada nebo Léonard Tsuguharu Foujita, představitel moderní pařížské školy.

Stejně jako řada dalších českých umělců, spisovatelů a bibliofilů, i Jiřího Karáska zaujalo na přelomu století japonské umění, zejména dřevořezy a ilustrované knihy. Kolekce japonského umění v Karáskově umělecké sbírce obsahuje kolem sedmdesáti výtvarných děl z 18. až počátku 20. století. Převažují dřevořezy, jsou to buď jednotlivé listy, nebo ilustrované knihy. I když jde většinou o tisky z pozdějších edic, nacházejí se mezi nimi práce od významných umělců. Ve Virtuální galerii si tak nyní mohou zájemci prohlédnout ilustrované knihy básní z první poloviny 18. století, jejichž autory jsou Nishikawa Sukenobu a Ōoka Shunboku od autorů jako Nišikawa Sukenobu a Ōoka Šunboku.

Umělec dřevotisků žánru ukijo-e Kacušika Hokusai, autor slavného dřevotisku Velká vlna u pobřeží Kanagawy, je zastoupen pohledem na Fudži od Ušibori ze slavné série Třicet šest pohledů na horu Fudži. Jsou zde zastoupeny i práce nejznámějších Hokusaiových následovníků, např. tisky zobrazující žánrové scény od Utagawa Kunisady. Za pozornost stojí také grafický list ze známého cyklu Padesát tři zastávek Tókaidó od Utagawa Kunijošiho. Jiřímu Karáskovi se podařilo získat rovněž několik leptů Léonarda Cuguharu Fouity, který se v roce 1913 přestěhoval do Paříže, kde se prosadil a stal se předním představitelem moderní pařížské školy.

Japonské umění ve Virtuální galerii Jiřího Karáska ze Lvovic

Virtuální galerie Jiřího Karáska ze Lvovic

Zdroj: pamatniknarodnihopisemnictvi.cz