Publikováno: 20. 10. 2021

LGBTQ muzeum spustilo virtuální výstavu „Na dohled“

Stonewall National Museum and Archives tento měsíc zpřístupnilo virtuální výstavu In Plain Sight zaměřenou na chronologii významných událostí LGBTQ komunity ve veřejném prostoru.

©stonewall-museum.org

Stonewall National Museum and Archives je přední americkou kulturní institucí se zaměřením na dokumentaci a prezentaci kultury lidí s menšinovou sexuální orientací a pohlavní identitou. Jeho počátky sahají do konce 60. let, kdy v rámci tzv. stonewallských nepokojů došlo k protestům proti perzekuci sexuálních menšin. Knihovna a archiv pak vznikly roku 1973 z iniciativy Marka N. Silbera a dnes se nachází ve městě Fort Lauderdale na Floridě. Kromě knihovny a archivu pořádá tato instituce rovněž edukační a umělecké akce za účelem sdílení a inkluze kultury osob z komunity LGBTQ.

Tento říjen pak byla v rámci jejího muzea představena nová digitální expozice s názvem Na dohled (In Plain Sight), která chronologicky předkládá události veřejného vystoupení LGBTQ komunity v rámci určitého společenského fenoménu, ve sportu, v byznyse, ve filmu, hudbě, nebo i v případě památníků. Výstava tak přispívá k výzkumu kultury a dějin lidí s neheterosexuální orientací, která se stále častěji stává tématem akademického výzku v rámci queer studies, gender history, transgender studies, LGBT studies a dalších proudů současné sociální teorie.

Muzeum také vydává čtvrtletník s názvem Archeion.

Výstavu si lze prohlédnout na stránkách stonewallnma.org

Více pak stránky Stonewall National Museum and Archives

Zdroj: museumnext.com, stonewall-museum.org