Publikováno: 25. 9. 2023

Zničené stroje i virtuální realita přiblíží dopady války na Ukrajině

Nová výstava Národního zemědělského muzea představuje válku na Ukrajině pohledem zničeného zemědělství.

Zničené stroje i virtuální realita přiblíží dopady války na Ukrajině

Muzeum potravin a zemědělských strojů v Ostravě, pobočka Národního zemědělského muzea v Praze, zve na novou výstavu Ukrajinská pole orná a válečná. Výstavaprostřednictvím osobních příběhů, zničené zemědělské techniky i virtuální reality přiblížuje válečné dění a jeho vážné důsledky pro globální svět.

Návštěvníci mohou na výstavě vidět autentické vraky tří kusů zemědělské techniky z Černihivského regionu. Zničený kombajn, traktor a secí stroj symbolizují dopady násilného válečného konfliktu, který se nevyhýbá ani zemědělství a lidem, kteří v něm pracují. Osobní příběhy spojené se zničenými stroji vypovídají o situaci na Ukrajině na jaře 2022. Zážitek umocní virtuální realita, díky níž se přenesou přímo do poškozených zemědělských podniků. Výstava připomene i tragédie spojené s rozpoutáním hladomoru na území Ukrajiny a jiných částech SSSR v průběhu 20. století.

Výstava je doplněna o umělecké instalace ukrajinského výtvarníka Volodymyra Kolbasy a také doprovodnou výstavou fotografií před budovou muzea. Výstava Ukrajinská pole orná a válečná je součástí projektu Ministerstva vnitra Putinův hlad.

Výstava probíhá od 26. 9. 2023 do  31. 7. 2024 v Muzeu potravin a zemědělských strojů v Ostravě.

Více informací zde.

Zdroj: nzm.cz