Publikováno: 8. 10. 2015

Znáte Prahu? Město v mapách, datech a číslech

Jaké je věkové složení obyvatel Prahy? Kolik dětí tu bude žít v roce 2050? Jak je na tom vaše čtvrť s čistotou ovzduší? Kde v Praze žije nejvíce psů a které policejní oddělení řeší nejvíce trestných činů? Odpovědi na tyto i další otázky nabídne výstava Znáte Prahu?
Znáte Prahu? Město v mapách, datech a číslech

Návštěvníci se dozvědí třeba to, že 72 % návštěvníků Městské knihovny v Praze jsou ženy. Nebo že průměrný obyvatel Prahy vyprodukuje ročně 334kg směsného odpadu, který je následně téměř ze čtvrtiny vytříděn. Případně že 56 % domů v Praze má výšku menší než 10 metrů a 60 % z jejich celkového počtu je dvoupatrových.

K vidění jsou i nejrůznější mapy Prahy – mapa hustoty osídlení, mapa kanalizační sítě či hluková mapa a další.

„Chtěli jsme data představit přístupnou a zábavnou formou. Kdo bude mít zájem otestovat své znalosti a schopnost orientace v mapách, může si v expozici vyhledat pár úkolů a zkusit na ně odpovědět. Velký důraz jsme kladli také na originální výtvarné zpracování, jehož autorem je grafik Roman Černohous,“ uvedl mluvčí Institutu plánování a rozvoje Prahy Adam Švejda.

Výstava však nenabízí jen data zábavná či kuriózní. Skrze grafy, čísla a mapy tu totiž probíhá hledání odpovědí na otázky, kdo jsou dnešní obyvatelé Prahy, jak žijí, jak bydlí a jak se po svém městě pohybují – a jak je možné, že celý složitý organismus lidí, budov, silnic, kolejí, parků, elektrických vedení a telefonních sítí či kanalizací vůbec funguje.

Návštěvníci se mohou těšit i na doprovodné programy.

Vstupné je zdarma.

(Zdroj: http://www.archiweb.cz/news.php?action=show&type=6&id=18257)