Publikováno: 24. 11. 2022

Z muzea v Manchingu zmizel keltský poklad

Neznámí zloději v bavorském Manchingu ukradli největší poklad keltských platidel nalezený ve dvacátém století. 

Z noci 21. na 22. 11. 2022 odcizili neznámí lupiči z muzea v Bavorsku keltské zlaté mince, ražené na území současného Česka kolem roku sto před naším letopočtem. Sběratelská hodnota ukradeného pokladu činí řádově miliony eur (desítky až stovky milionů korun). Ministerstvo mluví o organizovaném zločinu, po pachatelích policie pátrá i mimo Německo. 

Při krádeži zmizelo všech 483 zlatých mincí o hmotnosti asi čtyř kilogramů. Následně se zjistilo, že odcizeny byly také další tři mince z jiné vitríny, pachatelé u ní rozbili bezpečnostní sklo. „Ztráta keltského pokladu je katastrofa, ty mince jsou coby svědci našich dějin nenahraditelné,“ řekl bavorský ministr kultury Markus Blume. Dodal, že je nutné udělat vše pro objasnění okolností krádeže a dopadení pachatelů. 

Muzeum v Manchingu poklad vystavovalo od roku 2006. Tamní opidum platí za jedno z nejdůležitějších keltských sídlišť, na kterém archeologové dodnes pokračují ve výzkumu. Toto místo ale opakovaně přitahuje zloděje historických artefaktů. Naposledy letos v květnu vykradači hrobů v místech, kde se konal archeologický průzkum, ilegálně vyhloubili na sto čtyřicet děr. Odborníci předpokládají, že pachatelé pomocí sond pátrali po předmětech z keltského období. Zda nějaké předměty ukradli, není stále jasné.

Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz