Publikováno: 1. 2. 2024

Výzva: SHIFT Culture eco-certificate

Evropské sítě, platformy a další mezinárodní kulturní organizace se mohou ucházet o ekocertifikaci Creative Carbon Scotland a Green Leisure Group.

Výzva: SHIFT Culture eco-certificate

Program poskytuje systém pro zlepšení, měření, monitorování a hodnocení úsilí o udržitelnost. Podporuje aktivní činnost v oblasti klimatických opatření v širším kulturním sektoru. Od prosince 2023 se k pilotnímu projektu SHIFT Culture může připojit 9 nových kulturních sítí a platforem.

Certifikát vychází z ekologické směrnice SHIFT. Projekt SHIFT poskytuje nabídky školení pro vedoucí kulturní pracovníky, kteří spolupracují a vytvářejí strategie, jak čelit globálním výzvám, jako je změna klimatu, rovnost pohlaví či inkluze menšin.

Účast na projektu přináší:

• podporu dalších evropských kulturních sítí, které se snaží minimalizovat svůj dopad na životní prostředí
  • pravidelné semináře zahrnující školení, spolupráci s auditorskou organizací, příležitosti ke sdílení a rozvoji kulturně ekologické komunity kulturních organizací
  • přístup k nástrojům vyvinutým pro certifikační systém a přizpůsobeným potřebám evropských kulturních sítí
  • individuální podporu na míru od podpůrné organizace pro umění a udržitelnost Creative Carbon Scotland
  • partnerskou organizaci pro vzájemnou výměnu zkušeností a praxe
  • externí audit od Green Leisure Group
  • po úspěšném dokončení auditu: certifikát, který prokáže partnerům, členům a sponzorům úsilí vaší organizace o řešení klimatických změn

SHIFT vyžaduje příspěvek na pokrytí nákladů na provoz programu ve výši 2 500 eur (včetně DPH) ročně a závazek na nejméně dva roky. Aby se však zohlednily různé typy a velikosti sítí i zeměpisné a hospodářské souvislosti, navrhuje se minimální příspěvek ve výši 2 000 eur, přičemž větší a zavedenější sítě, které si to mohou dovolit, by měly přispívat vyšší částkou.

Více informací: zde

Zdroj: culturenet; shift-culture.eu