Publikováno: 12. 7. 2023

Revize profesního Etického kodexu ICOM – výzva k účasti

Stálý výbor pro muzejní etiku vyzývá členy Mezinárodní rady ICOM ke třetí konzultaci, týkající se revize Etického kodexu ICOM pro muzea.

@icom.museum

Diskuse o nutnosti vytvoření etického kodexu pro muzejní pracovníky byla zahájena v sedmdesátých letech minulého století. Etický kodex byl pak přijat v roce 1986 jako oficiální dokument ICOM, který stanovuje minimální normy chování a profesionálního jednání pro muzejní pracovníky. Kodex nabízí řadu doporučení, není ovšem závazný a právně vymahatelný.

Již nějakou dobu se u odborné veřejnosti debatuje o potřebě aktualizovat stávající Etický kodex tak, aby odpovídal požadavkům současného světa. Na Generální konferenci ICOM v Praze v roce 2022 zazněly konkrétní požadavky na novou podobu dokumentu. V prvé řadě se jednalo o požadavek změny perspektivy a konceptu Etického kodexu, který by se měl více zaměřit na lidský faktor, společenskou odpovědnost a inkluzi. Větší pozornosti by se mělo věnovat i nehmotnému kulturnímu dědictví a artikulaci potřeby participace muzeí na jeho uchování.

Zcela novými tématy, která však v řadách odborné i širší veřejnosti rezonují již několik let, jsou digitalizace, dekolonizace a udržitelnost. Potřebu digitální transformace odhalila především koronavirová pandemie, nyní je nutné otevřít diskuzi o jejích etických standardech, ale například i o definici digitálních muzeí. Dekolonizace muzejních sbírek se stala hojně diskutovaným tématem v paměťových institucích, pomalu dochází u části západních kulturních institucí k restituci předmětů z koloniálních kontextů, proto je nezbytné, aby i toto téma bylo v nové verzi Etického kodexu zaneseno. Co se klimatické změny a udržitelnosti v souvislosti s muzeí týče, zaznívají z řad muzejní veřejnosti požadavky jednak na rozvoj muzeí jakožto udržitelných institucí, jednak na potřebu muzeí edukovat společnost o příčinách a dopadech klimatické krize.

Stálý výbor pro muzejní etiku vyzývá všechny muzejní pracovníky, aby se zapojili do diskuze a v rámci třetí konzultace upozornili na problémy a témata, která by měla nová úprava Etického kodexu zahrnovat či aktualizovat. Své názory mohou členové ICOM vyjádřit prostřednictvím svých národních výborů. Konzultace začaly 15. června 2023 a potrvají do konce října 2023. V příštím roce bude připravena pracovní verze nového Etického kodexu, která následně projde kritickým zhodnocením. Finální podoba by tak měla vyjít v roce 2025.

Stávající Etický kód pro muzea podle Mezinárodní rady muzeí ICOM v anglickém jazyce: zde

Český překlad Etického kodexu

Zdroj: icom.museum