Publikováno: 14. 1. 2022

Plovoucí muzeum ve Středozemním moři?

Nadace Art Explora, založená francouzským podnikatelem a mecenášem umění Frédéricem Joussetem, plánuje v roce 2023 spustit na vodu katamarán, který má sloužit jako plovoucí muzeum.

@https://www.nomen.fr/

Vyřazené lodě i ponorky jsou poměrně často využívány jako plovoucí muzea, neboť umožňují autentičtější prožitek ať už technického zázemí, nebo života námořníků či rejdařů. Francouzský projekt přichází ale s jiným pojetím. Frédéric Jousset, který kromě jiného je rovněž v představenstvu slavného francouzského Louvru, má však ideu muzea, které není pevně vázáno k jednomu místu, ale křižujíc širá moře, nabízí imerzní prožitek v různých místech světa. 

Pro tento účel byl Axelem de Beaufortem a Guillaumem Verdierem vyprojektován 46 metrů dlouhý katamarán s kapacitou až 2000 návštěvníků denně. Na výstavních prostorách se podílí třeba Noëmi Daucéová, jež je kurátorkou archeologie pobočky Louvru v Abu Dhabi, a na edukačních programech zase participuje tým z Univerzity Paříž-Sorbonna.

Nadace Art Explora tak pokračuje v realizaci prestižních projektů, přičemž měla tu čest reprezentovat také kulturní sektor ve francouzském pavilonu na Světové výstavě Expo 2020 v Dubaji. 

Více o projektech Art Explora: Artexplora.org.

Zdroj: theartnewspaper.com, artexplora.org