Publikováno: 5. 9. 2023

Nadace vyhlašuje soutěž na přeměnu bývalé Schindlerovy továrny na muzeum

Nadační fond Archa – rodiny Löw-Beer a Oskara Schindlera vyhlašuje studentskou soutěž na návrh přeměny bývalého areálu továrny v Brněnci na muzeum přeživších holokaustu.

Nadace vyhlašuje soutěž na přeměnu bývalé Schindlerovy továrny na muzeum

Vizí ideové neanonymní soutěže Schindlerova archa je vytvořit důstojný památník přeživším holokaustu a zachovat odkaz tábora Oskara Schindlera popisem a pokračováním historie rodiny Low-Beerů a textilní výroby v regionu, uvedla nadace na svých stránkách. Součástí návrhu má být také komerční centrum včetně velkých dílen pro řemeslnou výrobu a bytová výstavba.

Podle manažera projektu Milana Šudomy náklady na muzeum dosáhnou téměř 20 milionů korun. Nadace plánuje na financování přestavby původních budov vyhlásit crowdfundingovou kampaň.

Muzeum Schindlerova archa by se mělo otevřít v roce 2025. Nadace chce v areálu postavit skleněný pavilon, který by měl sloužit zvláště vzdělávací činnosti. Některé další budovy čeká oprava. Z původního objektu, v němž dělníci spali, by měla vzniknout Schindlerova archa, v níž by se promítal film Stevena Spielberga Schindlerův seznam a další dokumenty či rozhovory s přímými účastníky. Další prostor by byl věnován rodině Löw-Beer, které továrna před válkou patřila a před časem ji znovu získala. Expozice se bude týkat také židovské historie v Československu. V areálu stojí rovněž takzvaná budova Němců, ve které sídlili němečtí vojáci, a objekt, kde měl Schindler kancelář. Část areálu by mohla být upravena na park.

Více informací v článku zde.

Webové stránky projektu

Zdroj: archiweb.cz