Publikováno: 1. 2. 2024

Muzea a 20. století: Snění o Evropě – Evropské horizonty českých dějin

Asociace muzeí a galerií České republiky vyhlásila pro rok 2024 v rámci cyklu Muzea a 20. století kampaň na téma Snění o Evropě: Evropské horizonty českých dějin.

Muzea a 20. století: Snění o Evropě – Evropské horizonty českých dějin

Kampaň by se měla nejen v návaznosti na 20. výročí vstupu ČR do EU věnovat evropským horizontům českých dějin. „V 90. letech jsme se rozhodli, že se chceme „vrátit do Evropy“. Prošli jsme dlouhou pouť. Ve víru totalit a diktatur jsme usilovali o demokracii, svobodu, spravedlnost. Vytvořili jsme samostatný stát a bojovali za jeho existenci. Zápolení jsme přenesli na i sportovní pole a těšili se z prvních úspěchů. Zažili jsme také nezdary a spory o to, jaký to všechno mělo smysl a co je naším vkladem a úkolem do budoucna. Chtěli jsme najít a našli své místo v Evropě.

Přihlašovat je možné aktivity, které se dotýkají širokého tématu českých a evropských dějin ve 20. století (nejen ve vztahu k uvedeným výročím) v nejrůznějších oblastech (sociální, ekonomické, politické, každodenní život).

Referenčními výročími v rámci kampaně v roce 2024 mohou být např.:

• 110 let od vypuknutí 1. světové války
  • 85 let od vyhlášení Protektorátu Čechy a Morava
  • 55 let od polemiky o český úděl (Havlovy reakce na Kunderův text z prosince 1968)
  • 35 let od sametové revoluce
  • 25 let od vstupu ČR do NATO
  • 20 let od vstupu ČR do EU
  • 100 let od zisku první čs. zlaté olympijské medaile (Bedřich Šupčík, 1924)
  • 90 let od první finálové účasti ČSR na fotbalovém MS

AMG připravila projekt s názvem Muzea a 20. století, který probíhá s přestávkami od roku 2005. Jedná se o mediální kampaň s jednotícím tématem z historie 20. století, jež se pro jednotlivé ročníky mění. Témata se většinou odvíjejí od výročí významných událostí, jevů či osobností. Projekt se zaměřuje na propagaci aktivit sbírkotvorných institucí v oblasti muzejní prezentace formou výstav, expozic, publikací, přednášek, seminářů, workshopů, konferencí, webových prezentací, komponovaných pořadů, vzpomínkových slavností, akcí typu „living history“ apod. Kampaň má zdůraznit přínos muzejních institucí k výuce novodobých dějin a zároveň posílit jejich činnost v rámci dokumentace současnosti.

Cílem projektu je vytvořit referenční web na adrese www.muzea20stoleti.cz a upozornit na připravované akce zejména školy a sféru neziskových organizací, zabývajících se volnočasovými aktivitami dětí a mládeže.

Přihlášky do kampaně a pozvánky na jednotlivé akce je možné zasílat během celého roku.

Více informací: zde

Zdroj: cz-museums.cz