Publikováno: 25. 1. 2024

Museum International: Museums & Unconventional Partnerships

Časopis Museum International přijímá příspěvky pro nové číslo tematicky zaměřené na nekonvenční partnerství muzeí.

Museum International: Museums & Unconventional Partnerships

V důsledku celosvětové finanční krize v roce 2008 a pandemie COVID-19 se muzea po celém světě snaží dosáhnout ekonomické stability. Ve snaze diverzifikovat své příjmy, patrají některá muzea za pomyslnými hranicemi svých konvenčních finančních zdrojů. Tyto snahy však nesmí probíhat na úkor zachování principů muzeí coby neziskových institucích ve službach společnosti, jak muzea popisuje nová definice z roku 2022. Je proto nezbytné zvážit také etické problémy a výzvy, které některá partnerství vyvolávají, a umět je vyhodnotit.

Časopis pro nové číslo (Vol. 76 Nº 301 – 302) uvítá příspěvky, které mohou poskytnout cenný pohled na nekonvenční a neznámá partnerství: taková, která by mohla pomoci rozšířit profil muzeí jako ekonomicky životaschopných a finančně udržitelných subjektů. Vítány jsou rovněž příspěvky reflektující výzvy, limity, úspěchy a neúspěchy takovýchto partnerství a celkové finanční problémy, kterým dnes muzea čelí, a jejich možná řešení.

Možná témata příspěvků:

• Partnerství mezi muzei a značkami (maloobchod, produktové řady a licencování, potravinářský a nápojový průmysl, zábavní průmysl, těžký průmysl)
  • Muzea jako provozovatelé jiných muzeí a kulturních zařízení
  • Ekonomické a finanční faktory nekonvenčních partnerství
  • Nové formy fundraisingu a filantropie
  • Etické obavy spjaté s nekonvenčním partnerstvím
  • Muzea a poskytovatelé zdravotnické péče

Uzávěrka zasílání příspěvků: 22. 3. 2024. Očekává se, že vydání bude zveřejněno ve spolupráci s nakladatelstvím Taylor&Francis/Routlege koncem letošního či začáktem příštího roku.

Více informací: zde

Zdroj: icom.museum