Publikováno: 8. 3. 2023

Výzkumný projekt Ženy Rijksmusea

Výzkumný projekt ve spolupráci s módní značkou Chanel má představit ženské umělkyně ve sbírkách nizozemského muzea.

Výzkumný projekt Ženy Rijksmusea

Rijksmuseum zahájilo výzkumný projekt Ženy Rijksmusea (Women of the Rijksmuseum) na Mezinárodní den žen 8. března 2022. Cílem projektu je začlenit do sbírky a expozic muzea ženský narativ a nabídnout tak ucelenější historický obraz. Multidisciplinární projektový tým hledá a zkoumá příběhy žen v bohaté sbírce Rijksmuseum, získává nová díla umělkyň nebo s ženskou tematikou a podílí se na tvorbě tematicky zaměřených výstav. Od svého zahájení  byli v rámci projektu vyjmenované dvě výzkumné pracovnice, realizovány akvizice 17 obrazů a tří soch umělkyň do stálé sbírky muzea a uspořádány tři výstavy: výstava díl Barbary Hepworthové v zahradách muzea, výstava Ženy na papíře obsahující 70 exponátů ze sbírky tisků (probíhá do 30. května 2023) a Irma Boom: Art and Books (probíhá do 7. května 2023). Rijksmuseum také pořádá každoroční odborné sympozium Ženy v muzeu.

Letošní novinkou v projektu je spolupráce s módní značkou Chanel. Toto partnerství umožní muzeu zvýšit počet nových sbírkových předmětů, vytvořit nová místa pro další výzkumné pracovníky, instalaci výstav většího rozsahu a organizaci plánované rozsáhlé mezinárodní odborné konference na téma žen v umění.

Více informací o projektu a náhled akvizic zde.

Zdroj: rijksmuseum.nl