Publikováno: 18. 3. 2015

VÝZDOBNÉ TECHNIKY KOVŮ II

Pracovní skupina kovy, Komise Konzervátorů-restaurátorů Asociace muzeí a galerií ČR a Metodické centrum konzervace Technického muzea v Brně (MCK TMB) pořádají, v návaznosti na seminář Výzdobné techniky kovů I, který se konal v roce 2014, VÝZDOBNÉ TECHNIKY KOVŮ II. Na semináři zazní přednášky a prezentace odborníků z oblasti uměleckého řemesla, konzervování-restaurování, přírodovědného průzkumu apod.
VÝZDOBNÉ TECHNIKY KOVŮ II

Pozornost by měla být zaměřena na vybrané techniky jako jsou smalty, lept či různé způsoby pokovení nebo barvení povrchu kovů. Zájmem organizátorů semináře je zahrnout v rámci programu jak historii jejich vývoje a užívání, tak možnosti identifikace v rámci materiálového průzkumu a také způsoby konzervování-restaurování.

Záměrem semináře je prohloubit znalosti odborné konzervátorsko-restaurátorské veřejnosti o technikách výzdoby, které mnohdy existují již pouze na muzejních sbírkových předmětech a jejich správné posouzení je klíčové pro navržení vhodného zásahu a celkového postupu ošetření. Předmětem zájmu jsou předměty kulturní povahy z kovu a kombinovaných materiálů z archeologických nálezů i historických sbírek.

Seminář je určen zejména konzervátorům-restaurátorům sbírkotvorných institucí jako jsou muzea a galerie, ale i soukromým, restaurátorům, studentům oborů konzervování-restaurování a dalším profesím např. kurátorům muzejních sbírek, správcům muzejních depozitářů nebo příbuzným profesím z oblasti přírodovědné nebo řemeslné.

Zájemci o seminář se mohou přihlásit na webových stránkách Metodického centra konzervace Technického muzea v Brně, v oddíle konference-workshopy, kde bude na vyplnění přihlašovací elektronický formulář a to od 16. 2. 2015, nejpozději do 17. 5. 2015.

Přihlášky přednášek lze zasílat na uvedené kontaktní adresy formou vyplněné přihlášky příspěvku do 30. 4. 2015. Prezentované příspěvky, které budou dále diskutovány a oponovány, budou zpracovány a vydány formou kolektivní monografie.
Účastnický poplatek ve výši 250 Kč zahrnuje náklady na pořádání semináře. Platbu poplatku lze provést do 17. 5. 2015. Přednášející neplatí účastnický poplatek.

Podrobnější informace o semináři naleznete ZDE.

KONTAKT

• Ing. Dušan Perlík, vedoucí pracovní skupiny kovy Komise KR AMG, Tromsø museum – Universitetsmuseet, UiT Norges arktiske universitet, Postboks 6050 Langnes, NO-9037 Tromsø, Norsko, tel.: +47 776 45084, +47 974 04 929, e-mail: dusan.perlik@uit.no, dusan.perlik@seznam.cz, skype: dusan.perliknb
  •  Ing. Alena Selucká, Metodické centrum konzervace Technického muzea v Brně, Purkyňova 105, 612 00 Brno, tel.: +420 541 421 407, +420 724 334 953, e-mail: selucka@technicalmuseum.cz