Publikováno: 31. 5. 2022

Výstavy k 80. výročí atentátu na Reinharda Heydricha

27. května jsme si připomněli 80 let od atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. K výročí této události bylo otevřeno několik desítek větších či menších výstav věnujících se tématům operace Anthropoid, heydrichiády či nacistické rasové ideologie, stejně jako osobnostem paradesantních skupin.

@nm.cz

Největší mediální pozornost patřila vernisáži výstavy Nikdy se nevzdáme! pořádané v Národním muzeu v den 80. výročí od události. Výstava v tradičnějším duchu představuje okolnosti atentátu, osobnosti protagonistů i společensko-hospodářskou situaci v protektorátu Čechy a Morava. Netradičnější pohled na dané téma zvolil Památník Ticha vystavující v prostorách Karolína, jehož autorský tým se zaměřil v prvé řadě na záměry Heydrichových odborníků pracujících na definici parametrů rasově ideálního prototypu lidí a vytvářejících koncepci nového uspořádání Evropy podle navržených rasových principů.

U příležitosti 80 let od atentátu na Heydricha vznikla po celé republice řada panelových výstav s fotografiemi, které většinou akcentovaly lokální důsledky události. V Táboře výstava připomíná osudy místního židovského obyvatelstva, v Rokycanech/Plzni vzpomínají osobnosti rokycanského okresu, jež se v období heydrichiády významně zapojily do odbojového hnutí, zatímco v Klatovech uctí popravené ve Spáleném lese za městem.

Mezi nejaktivnější kulturní instituce věnující se letošnímu výročí od začátku roku patří Zámeček Pardubice, který spolu s Památníkem národního útlaku a odboje v Panenských Břežanech a Památníkem Ležáky nabízí celou plejádu tematických doprovodných akcí – pietní akce, přednášky, komentované procházky, filmové večery a edukační programy pro školy.

Vznikly však i další projekty – vedle tematických divadelních představení (Paměť jsme my 2022: Heydrichiáda, Pérák vs. Heydrich – Na jméně nezáleží. Rozhodují činy!) byly spuštěny i venkovní hry na motivy operace Anthropoid.

Přehled všech výstav, projektů a doprovodných programů pořádaných k 80. výročí atentátu na Heydricha je dostupný na webových stránkách 1942.