Publikováno: 11. 5. 2022

Znovuotevření funkcionalistického hotelu Avion v centru Brna nyní i s muzejní částí

Po dvanácti letech se v Brně otevře architektonicky ceněný funkcionalistický hotel Avion od Bohuslava Fuchse. Nyní s možností komentované prohlídky nově vzniklého muzea.

@archiweb.cz

Bohuslav Fuchs měl k dispozici extrémně úzkou stavební parcelu v České ulici; způsob, jakým se v roce 1928 vypořádal s omezeným prostorem, je světovým unikátem. Využil princip kontinuálního prostoru, kdy se jednotlivé místnosti kolem ústředního jádra v prvním a druhém poschodí neuzavírají a v pěti různých úrovních kompozičně navazují jedna na druhou. Architektonické kvality hotelu podtrhuje uliční průčelí s velkými okny, porcelánovým obkladem a bílým opálovým sklem.

V roce 1948 byl Avion znárodněn a začleněn do národního podniku Československé hotely a až do devadesátých let sloužil původnímu účelu. Kvůli nejasným vlastnickým vztahům a nedostatečné údržbě hotel postupně chátral. V roce 2017 byla zahájena kompletní rekonstrukce, která mu měla vrátit původní vzhled i funkci. Při rekonstrukci majitel vycházel jednak z projektu architektky Evy Jiřičné, ale také z původních plánů Bohuslava Fuchse. Na schodiště tak umístil podélná zaoblená a kulatá okna, která tam Fuchs původně navrhoval, ale původní majitel hotelu je vyměnil za jiná. Například kovová okna do ulice, všechna schodiště, dřevěné dveře i zárubně jsou ale původní a pouze repasované.

Jeden z nejužších hotelů v Evropě (postavený na parcele široké osm metrů) má nově i muzejní část. První čtyři poschodí hotelu budou veřejně přístupná jako muzeum věnované Bohuslavu Fuchsovi i funkcionalismu a dalším slavným architektům. Prohlídky budou komentované a návštěvníky provedou nejhodnotnějšími částmi hotelu, kde je vidět zpracování Bohuslava Fuchse. Prostor byl záměrně ponechán téměř prázdný, pouze s několika kusy nábytku například z dílny Le Corbusiera tak, aby lépe vynikly konstrukční a architektonické prvky.

Zdroj: gotobrno.cz; rozhlas.cz