Publikováno: 18. 12. 2020

Židovské muzeum otevírá novou expozici

Moderní expozice sídlí ve zrekonstruované Španělské synagoze.

@jewishmuseum.cz

Po rok a půl dlouhé rekonstrukci se Španělská synagoga pod správou Židovského muzea v Praze opět otevírá veřejnosti. Kromě rozšíření expozičního prostoru a stavebních úprav umožňujících plně bezbariérový přístup do tří pater synagogy byla v rámci rekonstrukce nainstalována i nová expozice, koncipována jako dlouhodobá.

Expozice Židé v českých zemích v 19. a 20. století provede návštěvníka dějinami české a moravské židovské komunity v posledních dvou staletích. Největší obsahovou změnou oproti předchozí expozici, otevřené v roce 1998, je pozornost, kterou věnuje dějinám Židů od roku 1945 do roku 1989, ale i v následném období, co je téma mimořádně návštěvnicky poutavé, ale nezřídka opomíjené.

Hlavním materiálem všech prvků expozice je sklo v různých podobách. Veškeré přidané prvky jsou transparentní a slouží jako neviditelné nosiče informací. Dřevěné lavice s audiovizuálními prvky navazují na restaurované historické lavice, umístěné v přízemí a na galerii. Celkově expozice ve Španělské synagoze obsahuje 58 odborně zrestaurovaných uměleckých kovových prvků a 13 typů truhlářských prvků,  24 nových celoskleněných vitrín a 26 audiovizuálních prvků.

Expozice je přístupná od 16. prosince 2020.

Více informací zde.

Zdroj: jewishmuseum.cz/novinky/323-150/spanelska-synagoga-se-po-rekonstrukci-znovu-otevre-verejnosti-nova-expozice-mapuje-poslednich-200-let-dejin-zidu-v-ceskych-zemich/