Publikováno: 29. 3. 2022

Začala architektonická soutěž na podobu Moravského židovského muzea

Čtyři světová architektonická studia byla oslovena pro vypracování možné budoucí podoby muzea Mehrin - Moravského židovského muzea.

Začala architektonická soutěž na podobu Moravského židovského muzea

Nadační fond pro zbudování a provozování Dokumentačního centra holokaustu na Moravě oslovil architektonická studia ze čtyř zemí pro vypracování návrhu budoucí podoby budovy muzea na místě současného parkoviště mezi hlavním vlakovým a autobusovým nádražím v brněnské Benešově ulici. Návrhy architektů z Japonska, Nizozemí, Itálie a Dánska bude posuzovat porota složená z českých odborníků.

Ředitel nadačního fondu Martin Reiner má ambici dát Brnu novou ikonickou stavbu, i z marketingových důvodů došlo k přejmenování projektu na Mehrin - Moravské židovské muzeum, přičemž Mehrin je název pro Moravu ve staré hebrejštině. Budova muzea bude zahrnovat výzkumné dokumentační centrum, kavárnu, přednáškový sál, výstavní síň, nakladatelství nebo výukové centrum dětí a mládeže. Moravská zemská knihovna plánuje v budově otevřít detašované pracoviště, kterého základem má být sbírka sedmi tisíců svazků knih novináře a významné postavy československého exilu Petra Broda.

Otevření dokončené budovy muzea je naplánováno na rok 2028. Zatím chce Reiner dostat muzeum do povědomí veřejnosti prostřednictvím otevření "malého Mehrinu" - prostoru pro dočasné výstavy, čtení, přednášky. Součástí aktivit je také vydavatelství Mehrin, které již připravuje svůj ediční plán ve spolupráci s Masarykovou univerzitou.

Velý článek zde.

Zdroj: rozhlas.cz