Publikováno: 16. 1. 2023

Vystavení českých korunovačních klenotů

Po pěti letech budou při příležitosti 30. výročí vzniku samostatné České republiky vystaveny korunovační klenoty.

@commons.wikimedia.org

V katedrále svatého Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě vrcholí přípravy na výstavu korunovačních klenotů – sedm klíčníků odemklo Korunní komoru, klenoty z ní poté spolu s památkáři vynesli a vybalili ze schrán. Netradičně budou klenoty a lebka svatého Václava k vidění v katedrále svatého Víta (naposledy se tak stalo v roce 1955).

Korunovační klenoty:

• Nejstarší z nich je koruna. Ke své korunovaci ji nechal v roce 1347 vyrobit Karel IV. Je z 21 a 22 karátového zlata a tvoří ji čelenky ze čtyř dílů – každý z nich vrcholí velkou lilií. Jednotlivé části pak nahoře spojují dva oblouky, na kterých je velký kříž. Koruna váží necelých dva a půl kilogramu a je zdobena celkem 19 safíry, 20 perlami, 30 smaragdy, 44 spinely a 1 rubínem.
  • Zlaté 18karátové královské jablko pochází z poloviny 16. století. Zdobí ho perly, drahokamy a také reliéfy, které popisují příběhy ze starého zákona. Na spodní polokouli jsou scény z Genesis. Na horní pak příběhy ze života Davida – jeho pomazání na krále i souboj s Goliášem. Na kruhu pod křížem je latinsky napsáno: „Hospodine, z tvé moci raduje se král a z pomoci tvé jásá.“ Na zadní straně kříže nalezneme citát „Bůh vládne nebesům a králové zemi.“
  • 67 centimetrů dlouhé žezlo je z 18karátového zlata a zdobí ho 4 safíry, 5 spinelů a 62 perel. Má 4 různě tvarované části, na nichž jsou jemné motivy rostlin. Hlavice žezla je ve tvaru květu s perlami a drahými kameny.

Zajímavostí je, že korunovační klenoty budou stejně jako v roce 1929 vystaveny v původní vitríně navržené architektem Josefem Gočárem.

Výstava korunovačních klenotů začne v úterý 17. ledna 2023 v 9:00 a bude pokračovat do soboty 21. ledna do 17:00.

Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz