Publikováno: 20. 6. 2024

Výstava v NTM představí inovace z Česka pro zdravější svět

Výstava České mozky léčí svět přibližuje inovativní české postupy v oblasti veterinární péče, farmacie, chirurgie, protetiky, nanotechnologií, lázeňské péče a také v oblasti bádání a předávání informací.

Výstava v NTM představí inovace z Česka pro zdravější svět

Národní technické muzeum představuje výběr předmětů ze své sbírky zdravotnické techniky, které se vážou k významným momentům českých dějin zdravotní péče i každodennosti českých zdravotnických profesionálů.

Sedm tematických clusterů přibližuje návštěvníkovi inovativní české postupy v oblasti veterinární péče, farmacie, chirurgie, protetiky, nanotechnologií, lázeňské péče a také v oblasti bádání a předávání informací. Vybrané předměty z muzejní sbírky NTM dokládají, že výroba zdravotnické techniky má u nás hluboké kořeny. Produkci podniku Chirana ve Staré Turé, zahájenou už v roce 1935, reprezentuje přenosný jednokanálový elektrokardiograf Biocard a elektronkový kauter Minitom. Vystaveny jsou přístroje a předměty, které pomohli českým zdravotníkům dosáhnout přelomových výsledků jako například mimotělní oběh a dialyzační přístroje používané v IKEM. Na výstavě je možné zhlédnout protézy končetin z konce 19. století, elektrickou odporovou tavicí pícku zubního lékaře z téže doby, vojenský polní rentgen, ale i přístroje spojené s kontroverzní senzací přelomu 19. a 20. století – elektroléčbou.

Generálním partnerem výstavy je Fakultní nemocnice v Motole.

Výstava je k vidění v hlavní budově v Praze do 12. ledna 2025.

Více informací: zde

Zdroj: ntm.cz