Publikováno: 12. 7. 2022

Výstava v Brtnici o patnáctiletém fungování muzea Josefa Hoffmanna

V červnu letošního roku byla otevřena v muzeu v Brtnici výstava 15 let muzea Josefa Hoffmanna, připomínající roky spolupráce mezi městem, Moravskou galerií v Brně a vídeňským Muzeem užitého umění na fungování rodného domu rakouského architekta a designéra Josefa Hoffmanna.

@cens.moravska-galerie

Muzeum Josefa Hoffmanna, nacházející se v Brtnici u Jihlavy, je od roku 2006 spravováno Moravskou galerií v Brně a funguje jako společné pracoviště Moravské galerie v Brně a Muzea užitého umění (MAK) ve Vídni.

Ke 150. výročí narození Josefa Hoffmanna (15. prosince 1870), věnoval MAK tomuto nejvýznamnějšímu rakouskému architektovi a designérovi klasické moderny velkou výstavu ve svém muzeu ve Vídni nazvanou Josef Hoffmann. Pokrok skrze krásu (15. 12. 2021 – 19. 6. 2022). Letos pak připomíná také patnáctileté výročí úspěšného působení v rodném domě Josefa Hoffmanna v Brtnici výstavou věnovanou působení Hoffmannova díla na současné umělce a architekty. Jako spoluzakladatel Spolku výtvarných umělců Vídeňské secese, Wiener Werkstätte a Rakouského Werkbundu byl architekt a designer Josef Hoffmann centrální postavou počínající vídeňské moderny.

Muzeum v Brtnici nabízí pohled na nejzajímavější výstavy, které se za 15 let v Hoffmanově rodišti konaly. Vedle sezónních výstav má dům stálou expozici, která ho přibližuje jako sídlo, v němž letní měsíce trávil Hoffmann společně se svými sestrami a jejich rodinami. Na přípravě nové podoby stálé expozice Muzea Josefa Hoffmanna v Brtnici se podílelo i Centrum nových strategií muzejní prezentace při Moravské galerii v Brně (CENS).

Dům zabavený na základě takzvaných Benešových dekretů se po roce 1989 vrátil k podobě, kterou navrhl Hoffmann, když se podle vlastních návrhů rozhodl vybavit interiéry a doplnit zahradu o altán či kuželnu. Místnosti dostaly znovu výmalbu evokující tapety, na které Hoffmann uplatnil své oblíbené geometrické vzory. I když se z vybavení mnoho nedochovalo, jsou dnes místnosti zařízené dobovým nábytkem či jeho novodobými verzemi, který Hoffmann navrhl. Vystavené jsou také návrhy, fotografie a modely domů, na kterých pracoval, a sklo, porcelán a další vybavení interiéru, jež je také Hoffmannovým dílem.

Výstava 15 let muzea Josefa Hoffmanna je v Brtnici k vidění od 13. 6. 2022 do 26. 3. 2023.

Zdroj: moravska-galerie.cz