Publikováno: 3. 3. 2022

Výstava představí komplexní projekt mapující architekturu z let 1958-1989

Výstavu ke knize Architektura 58–89 doprovází i monumentální audiovizuální instalace dobových fotografií, 3D modelů a dokumentárních záběrů.

Výstava představí komplexní projekt mapující architekturu z let 1958-1989

Více než desetiletý projekt CAMPu mapující architekturu druhé poloviny 20. století v českých zemích byl letos završen vydáním dvousvazkové publikace Architektura 58–89 pod editorským vedením hudebníka a výtvarníka Vladimira 518. Spolu s křtem publikace zároveň Centrum architektury a městského plánování představuje i tematickou výstavu, Výstavu, která bude otevřená do konce března v budově CAMPu, bude doprovázet autorská audiovizuální instalace – monumentální koláž složená z unikátních fotografií, zvukových záznamů, 3D modelů nebo dokumentárních záběrů, kterou vytvořili Vladimir 518, Ondřej Anděra jako autor hudby, David Vrbík jako supervizor postprodukce a Jan Zajíček v roli tvůrce filmových vstupů, který se podílel i na dnes už kultovní dokusérii Kmeny. Součástí projektu bude i televizní dokumentární cyklus a celovečerní film. Ty doplní nedoceněný, ale strhující příběh (nejen) betonových či prosklených monumentů, jako jsou sídlo Federálního shromáždění (dnes Nová budova Národního muzea), Kotva, Thermal nebo vysílač a hotel na Ještědu.

Vladimir 518 se k významu projektu vyjádřil: „Dlouhodobě se nám bohužel nedaří najít zdravý vztah k této už historické architektuře, proto z ulic našich měst mizí jedna důležitá stavba za druhou. Pokud se nám jako společnosti nepodaří uchovat alespoň to zbývající z kvalitních staveb začátku druhé poloviny 20. století, vymažeme tak jednou provždy kus vlastní historie a kulturní paměti.”

Více informací zde.

Zdroj: campuj.online