Publikováno: 20. 10. 2023

Výstava o udržitelné architektuře

V českobudějovickém Domě umění probíhá výstava architektonické kanceláře Christ & Gantenbein, která stojí za přeměnami v duchu udržitelného urbanismu například Švýcarského národního muzea v Curychu.

@dumumenicb.cz

Výstava Christ & Gantenbein Architects – 21 Models zahrnuje více než dvacet modelů švýcarské architektonické kanceláře, které ilustrují její činnost od vzniku kanceláře v roce 1998 do současnosti. Ve své tvorbě se její zakladatelé zajímají o udržitelnost, nikoliv však z pohledu módních trendů, nýbrž o udržitelnost formy s citlivým a všestranným citem pro materiál, snahou o kontinuitu a velkým důrazem na vztah k minulosti. Mezi další typické prvky jejich uvažování o architektuře patří trvanlivost, funkčnost a nadčasovost. Velice blízká je jim tvorba Adolfa Loose a jeho výjimečně nadčasová poloha, kdy jste moderní, protože se vzdáte posedlosti být noví a neustále vše znovu vynalézat.

Christ & Gantenbein se ve svých projektech vždy snaží vidět příležitost v tom, že na „něco“ navazují. Historickou architekturu pojímají jako artefakt, ke kterému přistupují s maximální komplexní citlivostí. Toho jsou jednoznačným dokladem například transformace Švýcarského národního muzea v Curychu, stejně jako rozšíření v podobě nové budovy Kunsthistorického muzea v Basileji.

Výstava poukazuje na trvalá témata naší tvorby, jež nyní nabývají nových rozměrů: stavění za pomoci existujícího, architektura jako technická disciplína, udržitelný urbanismus nebo vytváření prostor pro umění.

Výstava je v Domu umění k vidění do 19. 11. 2023

Více informací: zde