Publikováno: 8. 3. 2023

Výstava o lidské chůzi v Západočeské galerii

Komorní výstava Umění předlouhého století a paměť lidské chůze se zaměřuje na chůzi – od procházky a výletu přes stěhování, dobrodružné výpravy až po nucený exil.

@zpc-galerie.cz

Výstava představuje malby, grafiky, fotografie, koláže, deníky a předměty spojené s pěším pohybem po městě a krajině od předních českých tvůrců, počínaje 19. stoletím po současnost. Soustřeďuje se na zpodobení chůze jednotlivce, ale sleduje i kolektivní pohyb. Výtvarná díla doprovázejí texty soudobých básníků, jež mají umocňovat zážitek z výstavy a podněcovat touhu k osobnímu prožitku putování.

Na výstavě jsou zastoupeni přední umělci od 19. století po současnost, mimo jiné Eugen Brikcius, Václav Brožík, Josef Čapek, František Hudeček, Viktor Karlík, Jiří Kolář, Adolf Kosárek, Václav, Josef a Quido Mánesovi, Josef Navrátil, Emil Orlik, August Piepenhagen, František X. Procházka, Jakub Schikaneder, František Skála, Josef Sudek, Adriena Šimotová a František Tkadlík.

Výstava je rozdělena do šesti částí:

1. Veduta a lidská existence v krajině
  2. Mezi romantikou a modernitou
  3. Návraty umělců k putování
  4. Městem křížem krážem s básníky
  5. S městem v nohách
  6. Pomníky přicházející i odcházející

Komentované prohlídky výstavou:

• 23. 3. 2023 │ 17 h      výstavou provází Petr Jindra, kurátor výstavy
  • 13. 4. 2023 │ 17 h      výstavou provází Roman Prahl, autor výstavy
  • 11. 5. 2023 │ 17 h      výstavou provází Roman Prahl, autor výstavy

Výstava potrvá v Západočeské galerii do 25. května.

Zdroj: zpc-galerie.cz