Publikováno: 28. 2. 2022

Výstava o dějinách Ukrajiny ve 20. století na náměstí Jiřího z Poděbrad

Panelová výstava Dlouhá cesta k samostatnosti: Dějiny Ukrajiny ve 20. století, jež byla uvedena v minulém roce, nabývá na aktuálnosti. Od 25. 2. do 15. 3. 2022 se tak vrací na náměstí Prahy 3.

@ustrcr.cz

Putovní výstava mapuje posledních 120 let ukrajinských dějin. Představuje geopolitické a mocenské okolnosti vzniku ukrajinské státnosti ve 20. století a důležité milníky ukrajinských dějin až do současnosti. Navzdory sílícímu ukrajinskému národnímu hnutí na přelomu 19. a 20. století a jeho snahám o samostatnost, získala Ukrajina nezávislost až v roce 1991. Od roku 2014 sužuje východ země ozbrojený konflikt, který vypukl poté, co Rusko anektovalo ukrajinský poloostrov Krym a zahájilo vojenskou agresi na Donbase.

Vzhledem k probíhající válce na Ukrajině, v níž země bojuje o zachování současné celistvosti a nezávislosti, nabývá výstava na významu.

České ministerstvo kultury v čele s ministrem Baxou vyjádřilo Ukrajině plnou podporu a pomoc. V současnosti deklarovalo tyto čtyři body:

1. Asociace profesionálních divadel ve spolupráci s Velvyslanectvím Ukrajiny v Praze chystají pro umělce, kteří z Ukrajiny odejdou, pomoc přímo v České republice. Bude to konkrétní pomoc, aby mohli pokračovat ve své profesi. Podrobnosti budou zveřejněny v nejbližších dnech.
  2. Ministerstvo kultury i příspěvkové organizace se chtějí a budou podílet na záchraně kulturního dědictví Ukrajiny, ať již jde o případné uskladnění sbírkových předmětů, o jejich restaurování či školení odborníků restaurátorů.
  3. Další kroky můžeme učinit na poli mezinárodní spolupráce. Ministr kultury Martin Baxa doporučí, aby Česká republika prostřednictvím Ministerstva zahraničních věcí spoluiniciovala zrušení konání 45. zasedání mezivládního výboru pro světové dědictví v červnu 2022 v Kazani v Ruské federaci a jeho přenesení do sídla UNESCO v Paříži.
  4. Ministr kultury požádá příspěvkové organizace, aby maximálně omezily kontakty s ruskými partnery a nepřijímaly v této době pozvánky na akce, konference a kulturní projekty v Ruské federaci.

Zdroj: ustrcr.czmistnikultura.cz