Publikováno: 23. 2. 2024

Výstava: Jak vidí svět děti z vyloučené lokality

Od 21. února do 6. března 2024 je možné shlédnout ve smíchovské galerii snímky, které ukazují svět očima romských dětí z místních vyloučených komunit.

Výstava: Jak vidí svět děti z vyloučené lokality

Dva roky navštěvovaly romské děti ze sociálně vyloučených lokalit Šluknova a Krásné Lípy dílny s profesionálními fotografy. Pětadvacet snímků, které za tu dobu vytvořily, teď vystavují v pražské 400 ASA Gallery. Ukazují, jak vnímají samy sebe a místo, kde vyrůstaly.

Podle jednoho z fotografů Michalička se Romové běžně ve vizuálním prostoru neobjevují a když už, tak jejich zobrazování bývá mnohdy stereotypní, nebo romantizující. „Pokud budete hledat ve fotobankách fotografie Romů, najdete tam záběry ze slovenských osad. Tyto děti takto ale nežijí. Mají normální životy, ale z vizuálního prostoru jsou vyčleněné, jako by neexistovaly,“ dodává. Výstava Můj svět tento pozorovatelský stereotyp narušuje. Dává romským dětem možnost ukázat, jak vidí samy sebe i Šluknovský výběžek, kde žijí. Mihaliček je chce coby dokumentarista motivovat, aby zvěčňovaly své okolí a nejbližší lidi. Romské děti většinou fotily na půjčené telefony, některé svá díla dostaly vytištěná domů. Na jednom z workshopů si však vyzkoušely i výrobu vlastní camery obscury, což je předchůdce fotoaparátu, a pořizovaly snímky tímto způsobem.

Fotografické dílny a příměstský tábor vznikly díky spojení neziskové organizace Nová škola, která podporuje inkluzivní vzdělávání menšin, a spolku dokumentárních fotografů 400 ASA. Projekt dostal název Džas dureder, což v romštině znamená „Jdeme dál“. Odborníci z Nové školy se shodují, že aby mladí Romové a Romky mohli dál, potřebují zažít pocit úspěchu, kterého se jim často nedostává.

Více informací: zde

Zdroj: magazin.aktualne.cz