Publikováno: 18. 2. 2022

Výstava „Hranice je jen slovo - My jsme sousedé“ v Centru Bavaria Bohemia

V bavorském Centru Bavaria Bohemia byla otevřena výstava Národního muzea s názvem „Hranice je jen slovo - My jsme sousedé“.

©bbkult.net

Výstava Národního muzea mapuje dění na česko-německých hranicích v době jejich pandemického uzavření na jaře 2020 . Cílem je připomenout, že žijeme v jednom společném evropském prostoru, a zvláště příhraniční oblasti jsou v dnešní době natolik propojenými regiony, že hranice pro lidi, kteří zde žijí, prakticky přestaly existovat. O to tvrdší ranou bylo toto uzavření.

Koncem dubna 2020 přišel germanista Jan Kvapil s nápadem „procházek na hranicích“. První „náhodná“ setkání se uskutečnila 2. května 2020 na pěti místech na zelené hranici mezi Českou republikou a Německem. Jan Kvapil se svým německým kamarádem Stephanem Messnerem poté vytvořili facebookovou skupinu Soboty pro sousedství / Samstage für Nachbarschaft / Soboty dla sąsiedztwa. Pod touto hlavičkou se v květnu a červnu uskutečnila další čtyři setkání, 30. května to bylo na 18 (!) místech. Setkání 13. června se proměnilo v oslavu otevření hranic.

Autorkou výstavy je Lenka Šaldová, jíž se podařilo od účastníků těchto setkání získat téměř 1500 fotografií. Na výstavě tak předkládá osobní příběhy lidí, kterých se uzavření hranic před rokem bolestně dotklo. K vidění na ní jsou také unikátní exponáty: ručně malované transparenty se vzkazy sousedům, kamínky, symbolické papírové květiny sousedství, vlajky, placky, zpěvníky či obří dřevěné ruce připevněné na houpačce, aby si jimi mohli lidé potřást na dálku.

Kromě aktivit iniciativy Soboty pro sousedství výstava připomíná též protesty pendlerů na Domažlicku a spřízněné akce na Znojemsku. Zároveň představuje Klub česko-německého partnerství, který byl jedním z aktivních pořadatelů akcí na hranicích a velmi intenzivně se věnuje rozvíjení přeshraničních kontaktů.

Výstava potrvá do do 24.4.2022.

Zdroj: bbkult.net, nm.cz