Publikováno: 19. 4. 2022

Výstava Heroin Crystal – Zlatá devadesátá v GHMP

Nová výstava Galerie hlavního města Prahy přibližuje českou uměleckou scénu 90. let minulého století.

@ghmp.cz

Instalace Heroin Crystal představuje současným divákům patnáct výtvarných umělců a umělkyň, jejichž díla GHMP sbírala a vystavovala v letech 1994 až 2002. Výstava zároveň připomíná témata, jež před třiceti lety stála v popředí zájmu umělců – ženská problematika a autostylizace (Milena Dopitová), reflexe mediální reality (Štěpánka Šimlová), performance (Jiří Černický, Krištof Kintera, Kamera Skura), fenomén lidského těla (Veronika Bromová, Pavel Humhal, Markéta Othová, Michaela Thelenová), sci-fi (Federico Díaz, Petr Svárovský) a akcentace reálné i virtuální přírody a městské krajiny (Lukáš Jasanský – Martin Polák) i arteficiálního prostoru (Jiří Příhoda)

Výstava Heroin Crystal je k vidění do srpna v Domě U Kamenného zvonu, kde byla zahájena krátce poté, co společenskou diskusi o porevoluční éře obnovil detektivní seriál Devadesátky. Název převzala od stejnojmenné instalace Jiřího Černického, který v roce 1995 vytvořil z broušeného skla soupravu pro přípravu heroinu, drogy, která se v té době stala nejproblematičtější návykovou látkou.

Zdroj: ghmp.cz