Publikováno: 3. 5. 2021

Výstava COMENIUS 1592-1670

Velkolepá výstava představuje Komenského pomocí exponátů, audiovizuálních prvků i interaktivit.

@comenius2020.cz

V roce 2020 si celý kulturní svět připomněl 350. výročí úmrtí moravského rodáka, učence, pedagoga a teologa evropského významu Jana Amose Komenského (1592–1670).  K velkému jubileu připravilo Centrum humanistických studií Moravského zemského muzea do Jízdárny Pražského hradu výstavu COMENIUS 1592-1670 - Doba mezi rozumem a šílenstvím, Jan Amos Komenský a jeho svět, která představuje Komenského v širokém kontextu české a evropské historie jeho doby. Expozice se kvůli omezením poprvé otevírá veřejnosti v květnu 2021.

Na ploše přes 1300 čtverečních metrů výstava představuje na 500 exponátů zapůjčených od osmi desítek veřejných muzeí i soukromých majitelů v Česku, Nizozemí, Německu, Polsku a Rakousku. Základem expozice, která se dělí do šesti oddílů, jsou klíčové fenomény sociálních a duchovních dějin raného novověku, jak se projevovaly v dílech výtvarného umění i v pracích významných myslitelů. Stěžejní témata prolínající myšlením Jana Amose Komenského tu budou připomenuta množstvím exponátů z českých i zahraničních sbírek, z nichž mnohé uvidí návštěvníci vůbec poprvé. Představen bude též Komenský v optice historické tradice a proměny, jimiž procházel jeho myšlenkový odkaz v průběhu uplynulých století.

Kromě exponátů obsahuje výstava také interaktivní instalaci zhmotnělého Orbis Pictus, kde si návštěvník může vyzkoušet své dovednosti, nebo velké množství audiovizuálních prvků, zejména v části výstavy věnované reflexi Komenského a jeho díla během tří a půl staletí po jeho smrti. Pro děti a mládež je určen ateliér s programem V síti Pansofie. Návštěvníci – badatelé se pomocí indicií, původních zdrojových dokumentů a knih stanou spoluautory nového uspořádání světa a jeho poznání, které vychází nejen z Komenského díla.

Video prezentace výstavy

Více o výstavě zde.