Publikováno: 26. 7. 2022

Východočeská galerie změní sídlo i jméno

Východočeskou galerii Pardubice čeká stěhování ze zámku do části přestavovaných bývalých Automatických mlýnů. Přersouvat se bude na 19 300 sbírkových předmětů.

@vcg.cz

Východodčeská galerie Pardubice se připravuje na přesun ze zámku do Automatických mlýnů, které navrhl architekt Josef Gočár. Automatické nebo také Winternitzovy mlýny, které jsou národní kulturní památkou, byly postaveny v roce 1913 a později rozšířeny. Provoz mlýnů byl ukončen v roce 2013, o tři roky později areál koupili manželé Smetanovi, od nichž později hejtmanství část odkoupilo. Přestavba pro galerijní účely vyjde na zhruba 400 milionů korun, z toho 130 milionů bude činit dotace (obdržené díky statusu národní památky). Dokončená stavba by se měla předávat v září, v současnosti se začínají v soutěži vybírat dodavatelé nábytku, interiérů a audiovizuální techniky. Po vybavení prostor a zajištění jejich stálé teploty a vlhkosti se do nich od příštího roku budou několik měsíců stěhovat sbírky a vytvoří se stálé a krátkodobé expozice. Galerie by se měla v nových prostorách otevřít v červenci 2023. Teprve poté se přestěhují ze zámku zaměstnanci.

Jelikož galerie nemá, podle slov ředitelky Kláry Zářecké, prostředky, aby vše odstěhovala sama, poptává externí specialozovanou dopravní firmu, která všechny sbírkové předměty převeze. K transportu připravují některá díla v průběhu prázdnin studenti Fakulty restaurování Univerzity Pardubice.

S novým místem galerie změní také jméno, bude se jmenovat po architektovi Gočárovi. Současně se promění i celkový vizuální styl galerie.

Zdroj: archiweb.cz