Publikováno: 22. 1. 2024

Vláda schválila poslanecký návrh novely památkového zákona

Zákon rozšiřuje okruh předmětů, které mohou být do České republiky zapůjčeny, a vytváří tak lepší předpoklady pro mezinárodní výměnu výstav.

Vláda schválila poslanecký návrh novely památkového zákona

Cílem poslaneckého návrhu zákona je rozšířit tzv. imunitu vůči zabavení u věcí, které vykazují znaky kulturních památek a byly zapůjčeny na území České republiky za účelem vystavování, restaurování nebo vědeckého zkoumání.

Na rozdíl od platné právní úpravy, která umožňuje vztáhnout tuto imunitu pouze na věci zapůjčené do České republiky cizími státy, návrh imunitu vůči zabavení vztahuje na všechny předměty, které splňují uvedený účel bez ohledu na jejich vlastníka. Podmínkou však je, že zapůjčení musí být v zájmu České republiky. Existenci zájmu České republiky má podle návrhu osvědčovat Ministerstvo kultury. Podle ministra kultury Martina Baxy zákon rozšiřuje okruh předmětů, které mohou být do České republiky zapůjčeny, a vytváří tak lepší předpoklady pro mezinárodní výměnu výstav a zapůjčování kulturních statků na výstavy.

Více informací zde.

Zdroj: mkcr.cz