Publikováno: 4. 5. 2022

Vítězný návrh Památníku svobody slova

Pamätník slobody slova ve Veľké Mači nahradí dům, ve kterém žili a byli zavražděni slovenský novinář Ján Kuciak a jeho partnerka Martina Kušnírová.

@seredonline.sk

Trnavský samosprávný kraj ve spolupráci s pozůstalými rodinami a širší odbornou veřejností vyhlásil v prosinci 2021 výtvarno-architektonickou soutěž. Jejím cílem byo na místě tragédie Jana a Martiny vytvořit pietní místo, které by mělo připomínat, uchovávat a podněcovat lidi k diskuzím. Památník svobody slova by měl na jedné straně být připomínkou minulých událostí, ale i pohledem do budoucnosti. Zvítězil návrh autorů Benjamína Brádňanského, Víta Halady a Martina Piačeka.

Naklonění, nerovnováha a vychýlení jsou hlavní symbolikou a konceptem návrhu, který prezentuje jednoduché a silné gesto k tragické události. Srozumitelný jazyk a práce s terénem vytváří několik rovin prostorového prožitku. Z ulice téměř neviditený betonový objekt hlavního vstupu se zázemím představuje velmi citlivý zásah do okolní zástavby rodinných domů. Samotný památník, respektive jeho komponenty, umně pracují s velkorysou zahradou. Zapuštěná část památníku a vyvýšená zahrada symbolizují nový pohled do budoucna.

Další návrhy účastníků architektonické soutěže: zde.

Zdroj: slobodaslova.sk