Publikováno: 31. 1. 2024

Vila Stiassni prezentuje dílo architekta Petra Franty

V Metodickém centra moderní architektury v Brně bude od únoru k vidění výstava věnovaná práci kanadsko-českého architekta Petra Franty, která je zaměřena na intervence do kulturních památek a historického prostředí.

Vila Stiassni prezentuje dílo architekta Petra Franty

Národní památkový ústav, Metodické centrum moderní architektury (MCMA) v Brně, společně s PETR FRANTA ARCHITEKTI & ASOC., s.r.o., připravili v přednáškové a výstavní budově MCMA v Brně na období od února do dubna 2024 výstavu věnovanou souvislostem architektury a paměti. Ústředním prvkem výstavy je rozměrný model architektovy nejnovější realizace – přístavby zázemí a rozšíření turistické infrastruktury památníku Mohyla míru na prateckém návrší. Upomínku na padlé v bitvě u Slavkova na tomto místě inicioval před více než 100 lety páter Alois Slovák, který angažoval v té době proslulého architekta Josefa Fantu. Kurátory jsou historička umění Irena Žantovská Murray a architekt a historik architektury Vladimír Šlapeta.

Petr Franta dokáže citlivě reagovat na vliv prostředí i památkářské souvislosti, proslul svými vstupy do historického prostředí. K nim patří například galerie Císařská konírna (2005–2006) či expozice svatovítského pokladu v Kapli sv. Kříže (2011) na Pražském hradě, na pražském Starém Městě nový návštěvnický okruh s instalací výstavy Cesty bez návratu v Pinkasově uličce a obnova nádvoří Pinkasovy synagogy (2018), Španělská synagoga s novou expozicí (2018) či synagoga v Polné (1997–2001), Horní nádraží Karlovy Vary s terminálem, záchrana historického přístřešku nástupiště (2010–2019) a mnohé další.

Zdroj: vila-stiassni.cz; propamatky.info