Publikováno: 29. 2. 2024

Vila Karla Čapka se promění v muzeum

Vinohradská vila, kde pobývali bratři Čapkové a scházeli se slavní pátečníci, se v průběhu dvou let promění v hausmuzeum.

@commons.wikimedia.org/Lukáš Lukeš

Praha 10 plánuje ke 100. jubileu dokončení vily projekt její citlivé rekonstrukce. Přizpůsobit se má spisovatelově stylu života ve 30. letech 20. století. Bratři Čapkové si dvojdům na Vinohradech nechali postavit v letech 1923 a 1924 podle návrhu architekta Ladislava Machoně. Pravou stranu vily zakoupila městská část v roce 2013 za účelem přípravy koncepce expozice bratří Čapků. Druhá část vily zůstává ve vlastnictví potomků Josefa Čapka.

Z místností, ve kterých se scházeli přední představitelé předválečného Československa, dosud nezmizel duch první Československé republiky. Místnosti v horním patře domu zůstaly zachovány tak, jak je Čapek naposledy použil, a další obyvatelé domu do nich chodili pouze uklízet. V jedné z místností je například křeslo, ve kterém sedával prezident Tomáš Garrigue Masaryk.

V příborníku v místnosti, kde se scházeli proslulí Pátečníci, je umístěn dobový servis nebo sklenice s číslem, aby každý z hostů svou číši poznal. Na stole v pracovně jsou položeny noviny s nedoluštěnou křížovkou a v gramofonu je stále položena deska. Dochovala se také kuchařka s jídly, která byla Pátečníkům nabízena. Z dalšího inventáře se dchovaly umělecké předměty, knihovny, korespondence, fotografie apod.

Před zahájením prací bude ve vile pokračovat naučný program, který sestává z tematických a hraných přednášek pořádaných ve spolupráci s divadlem Mana či prohlídkách v rámci festivalu Open house. Radnice chce také sestavit z obrazových záznamů příprav muzea dokumentární film a zvažuje vytvoření 3D modelu vily.

Zdroj: kudyznudy.cz; magazin.aktualne.cz