Publikováno: 11. 7. 2024

Velká výstava Barbie v londýnském Design Museu

Fenomén od Mattela zkoumá nová výstava v Design Museu v Londýně, která prezentuje více než 250 často unikátních předmětů spajtých s touto panenkou od roku 1959 do současnosti.

Velká výstava Barbie v londýnském Design Museu

Panenka Barbie slaví letos 64. narozeniny a v londýnském Design Museu k této příležitosti uspořádali velkou výstavu zaměřenou na design panenky, její oblečení, architekturu jejích domků, nábytek či design vozidel. Nechybí však ani přesah tohoto fenoménu do módy či kinematografie.

První panenka Barbie byla představena na americkém mezinárodním veletrhu v New Yorku v roce 1959 a krátce po svém uvedení vyvolala revoluci mezi panenkami, především tím, že zpodobňovala dospělou ženu s vosím pasem a dlouhýma nohama. S panenkou, jež se během několika let stala doslova fenoménem, se se pojí rovněž kontroverze ohledně udávání nerealistického ideálu krásy. Společenský tlak přiměl výrobce k proměnám Barbie, které měly reflektovat měnící se dobu a kulturní rozmanitosti. Přelomové modely panenek a další často unikátní předměty nabízí nová výstava, která v Design Museu potrvá až do února 2025.

Mezi nejzajímavější exponáty patří vzácná první edice úplně první panenky vydané společností Mattel v roce 1959, průlomový Day to Night Barbie z roku 1985 a nejprodávanější Barbie všech dob, Totally Hair Barbie z roku 1992, které se po celém světě prodalo více než 10 milionů kusů. Další panenky podtrhnou rozmanitost řady Barbie: modely prvních černošských, hispánských a asijských panenek s logem Barbie a také panenky, které odrážejí dnešní rozmanitou multikulturní společnost, včetně Barbie s Downovým syndromem, Barbie na invalidním vozíku a první Barbie s křivkami těla,“ lákají na výstavu zástupci muzea.

Více o výstavě: zde

Zdroj: designmuseum.org; designmag.cz